• تبریز- کیلومتر ۷ جاده آذرشهر- کوی صنعتی باهنر- پلاک

در ابتدا با مفهوم گابیون آشنا باید شد تا متوجه کاربرد های این محصول نیز بشویم.

گابیون که به ( توری سنگی ) نیز معروف می باشد در واقع به سبدهای سیمی گفته می شود که درفعالیت مختلف عمرانی کاربرد دارند و در مواردی که به سازه بزرگتری نیاز باشد با بهم پیوستن و قراردادن سبدهای سنگی در کنار یکدیگر محصول بزرگتری ایجاد میکنند که نیاز مهندسین را تامین میکند. از نظر اقتصادی توری های گابیون بسیار ارزانتر از سازه های مشابه میباشد و این طوری مقاوم را در ارتفاع های ۱ تا ۴ از مفتول با شماره ۲ و ۲/۵و ۳ میلیمتر از چشمه های ۶*۵ – ۸*۶ – ۱۰*۶ – ۱۰*۸ تولید میکنند .
گابیون برگرفته از واژه ای ایتالیایی به معنای قفس بزرگ است. توری گابیون که همچنین آن را با نام توری سنگ می شناسند ، توری ای با سیم های محکم و درهم پیچیده ای است که به صورت سبدهای سیمی پر شده از مصالح سنگی است که در زمینه های مختلف عمرانی کاربرد دارد. این توری از مفتول های به هم گره خورده ای که به صورت سه پیچ متوالی در هم تنیده شده اند بافته می شود.

همچنین از این سبدها با به هم پیوستن و در کنار هم قرارگرفتن، سازه هایی با ابعاد بزرگ تشکیل میدهند. با توجه به کاربردهای متنوع توری گابیون، بایستی آن را از جنبه های مختلفی از قبیل خصوصیات رفتاری، شکل پذیری، استحکام، طراحی و محاسبه سازه ها مورد بررسی و ارزیابی قرار داد.

از لحاظ اقتصادی سازه های گابیون بسیار ارزانتر از سازه های مشابه است. توری گابیون بیشتر در سد سازی، جاده سازی، آبخیزداری، ایجاد دیوارهای محافظ و حائل و نیز، کف آبراهه ها کاربرد زیادی دارد و البته به عنوان فنس و حصار نیز قابل استفاده است .

یکی از اولین کاربردهای گابیون، در مصارف نظامی بوده است. به این صورت که قفس های بزرگی می ساختند و آن را با سنگ و گل پر میکردند و از آن به عنوان سنگر و حفاظ استفاده می کردند. این روش هنوز هم در بیشتر نقاط دنیا و از جمله در مزارع برنج حاشیه ی رودخانه ها در شمال ایران رایج می باشد

دلایل اصلی آنکه چرا طراحی و ساخت دیوارهای گابیونی سودمند است:
گابیون ها به همراه ژئوتکستایل ها می توانند دیواره های نگهدارنده ای ایجاد کنند که حتی از بتن نیز مؤثرتر باشند زیرا امکان استقرار را بدون تأثیر منفی بر استحکام و طول عمر دیواره فراهم می کند.
به عنوان یک مزیت ، هزینه و مواد درگیر در ساخت دیوارهای نگهدارنده گابیونی کمتر از دیواره بتونی می شود و به پیمانکاران این امکان را می دهد تا پیشنهادات رقابتی بیشتری ارائه دهند و همچنان حاشیه سود خود را بالا نگه دارند.
نصب گابیون بسیار آسان است و نیازی به کارگران ماهر ندارند. علاوه بر این ، می توان آنها را از موادی پر کرد که در حال حاضر در محل پروژه هستند. این موجب صرفه جویی در هزینه می شود زیرا نیازی به خریداری مواد بیشتر نیست و و برای تهیه آنها لازم به طی مسیر طولانی نمیباشد.
شکاف بین سنگهای مورد استفاده برای بسته بندی گابیون ها اغلب برای رشد گیاه پر از خاک است و این باعث می شود دیوارهای حاوی گابیون برای پروژه هایی که زیبایی ضروری است ایده آل باشد ،مانند کنترل فرسایش خاک در امتداد آبراه هایی که در اطراف مناطق مسکونی اجرا می شوند و باید ماندگاری وزیبایی بصری هر دو باهم باشند.
گابیون ها در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرند زیرا تعداد بیشتری از پیمانکاران و مهندسان در تلاش هستند تا پایداری را در طرح ها و تاسیسات خود بگنجانند.
سیم به کار رفته در ساخت گابیون ها به گونه ای ساخته می شود که حتی در صورت قطع یا شکسته شدن گابیون نیز از بین نمی رود و این عامل در کنار گزینه خرید واحدهای پیش مونتاژ برای نصب سریعتر، یک راه حل ساده ، قوی و مقرون به صرفه می باشد.

مشخصات فنی :

نوع مفتول : گالوانیزه گرم طبق مشخصات مفتول گالوانیزه شده.
قطر مفتول : از ۲ تا ۴ میلی متر قابل تولید است، اما قطر مفتول به صورت استاندارد، ۳ میلیمتر می باشد.
چشمه : چشمه های توری گابیون به صورت شش ضلعی بوده و در ابعاد ۶×۵ ، ۸×۶ ، ۸×۸ ، ۱۰×۸ (سایز استاندارد) و ۱۲×۱۰ (تناژ بالا) تولید می شود.
ابعاد گابیون: گابیون درابتدا به صورت رول‌هایی به عرض ۱ تا ۳ متر بافته شده و بعد در کارخانه و یا محل کار به صورت ورق‌هایی به طول‌های مختلف ( به طور معمول ۱ تا ۴ متر ) برش داده می‌شود و سپس به صورت باکس‌هایی در ابعاد ۱×۱×۱ و یا ۱×۱×۱.۵ و یا ۱×۱×۲ و یا ۱×۱×۳ متر ساخته شده، در آخر از مصالح سنگی پر می‌شوند.